Vista fonty na webu: velikost je problém
Pokud jde o Vista-fonty a jejich potenciální použití na webu, je potřeba nakousnout ještě jedno téma: relativní velikost.
Faktem je, že i když udáte velikost fontu (řekněme v pixelech),
faktická velikost zobrazeného písma se pohybuje někde pod zadanou hodnotou.
Důležité je, že velikost se napříč fonty pohybuje.
Nevíte, jak velké zobrazené znaky budou, například definice 12
px
nezaručuje čitelnost, nemáte-li s fontem předchozí
zkušenost.
Je logické, že velikost znaků není napříč fonty statická, a tedy pohybuje se například s pohyblivou střední výškou. Ovšem, a zde smysluplnost nenacházím, co když se rozměr (typicky výška) znaku pohybuje vůbec, bez rozpoznatelného účelu? Prohlédněte si obrázek.
![](/blog/images/vista-fonty-na-webu-velikost-je-problem/arial-and-calibri.png)
V pozadí Arial, v popředí (tmavší) Calibri, oba 150 px, Photoshop.
Položil jsem zde přes sebe stejné znaky Arialu a
Calibri, abych demonstroval ten překvapivý fakt proměnlivé
faktické velikosti. Tato proměnlivost se nás, dělačů webů, dotýká
v tom bodě, kdy v CSS konstruujeme font-family
řadu, seznam
fontů, které se mají postupně zkusit použít pro daný prvek. Je lákavé
na první pozice seznamu umístit „ty lepší fonty“, a spoléhat se, že
nebudu-li na uživatelském počtači nalezeny, použije se některý
z dalších, méně preferovaných, avšak více rozšířených fontů.
Nicméně, je třeba pamatovat na dnešní téma: proměnlivou velikost
napříč fonty. Protože není-li řada vytvořena precizně, v jistých
situacích se může písmo na stránce zobrazit buď příliš malé (což se
dotýká přístupnosti obsahu), anebo v lepším případě příliš velké
(což se dotýká spíše estetiky).
Některé z Vista fontů (Calibri, Corbel, Cambria) překvapují rozdílností reálné velikosti oproti dnes dominantní skupině, starší generaci Windows fontů (Arial, Tahoma, Verdana, Trebuchet MS). Myslím, že tím své použití na webu docela limitují, ačkoli viditelné tlaky Microsoftu nás mohou ubezpečit, že Vista fonty se za pár let stanou druhou, extrémně rozšířenou skupinou písem.
Příjemnou výjimkou je Segoe UI, který nabízí reálnou velikost značně podobnou Tahomě.
U serifových fontů, podle mých pozorovaní, jsou rozdíly zanedbatelné, a jejich použití na webu brání leda argument s jejich nepříjemným vzhledem při zobrazení bez vyhlazování hran.
Vizte také: pro pokusné účely vytvořený dokument s různými fonty při různých velikostech.
Typografové mou neohrabanou terminologii prominou, a snad i zkorigují; děkuji.
Komentáře (16)
k formuláři
RSS kanál komentářů
11.3. 2008 — 16:22
Na porovnání (nejen) velikostí fontů doporučuji typetester href=„http://typetester.maratz.com/“ rel=„nofollow“>http://typetester.maratz.com/. Na celých odstavcích je pěkně vidět rozdílná velikost fontů.
11.3. 2008 — 15:31
Přesně toho jsem si všiml, když jsem ta písma zahlédl poprvé (myslím, že jsme to pak probírali s Davidem Grudlem) – zatímco Verdana působila opticky jako zřetelně vyšší než ostatní běžná písma z rodiny sans-serif, ta nová písma jsou naopak drobnější. Takže jeden extrém je nahrazen druhým a dosažení přibližně shodné čitelnosti v definovaných setech je tak opět nereálné. Tohle už přeci nemůže být náhoda.
11.3. 2008 — 20:03
A hlavně ty Vista fonty vypadají bez clear type ošklivě :-)
11.3. 2008 — 20:37
[3] Honza Marek: – písmo si nenechávají vyhlazovat jen vrazi, úchyláci, metrosexuálové a Filosof. Na ně máme brát ohled?
11.3. 2008 — 23:25
Jo, tohle je ošemetné. Ještě další věc je, že Opera zobrazuje písma o něco menší než IE nebo Firefox, přičemž je pomocí CSS hacku jen těžko vyhmátnutelná.
[1] Radek Matěj: …a přitom Verdana tak fakt jen působí, je stejně vysoká jako Tahoma (jen širší o pár procent). Optický vjem je asi podstatnější.
[4] Kahi: zrovna teď jsem instaloval Windows XP a zjistil jsem, že ClearType je defaultně vypnutý. Takže nevyhlazují ani majitelé XP s jiným prohlížečem než IE7. Faktem je, že mezi nimi je celá řada vrahů, úchyláků, metrosexuálů i šalinosexuálů, například Filosof :-)
12.3. 2008 — 0:44
[5] David Grudl:
body {font-size:100.01%}
a taky mám dojem, že to dělá jen při definování velikosti v procentech, tedy rozdíl by mohl být v přepočítávání na pixely. Jo, to zní logicky.12.3. 2008 — 2:27
Pánové, já bych něco řekl, ale vy byste mě pak uškrtili ;-) Ale Pixy, že mám pravdu? :-)
12.3. 2008 — 13:38
[4] Kahi: Ale, ale… Cožpak ty, ale majkrosofti měli brát ohled, když ty fonty vymýšleli. Zvláštní, že se mi nelíbí, když písmenko je z jedný strany zelený, z druhý fialový a necítím se jako ten vrah atd.
12.3. 2008 — 17:27
[7] Pavel Kout: Jestli myslíš tu starou písničku, tak na ni bychom mohli odpovědět: „Jo, ale to my taky!“ :-)
[8] Honza Marek: Co na to říct. Podle mě nejde o líbí-nelíbí, ale o zažité-nezažité.
12.3. 2008 — 21:50
No, já bych to vyhlazování/nevyhlazování neřešil, ono mě třeba z ClearType opravdu solidně bolí oči…
14.3. 2008 — 21:22
Verdana je písmo vytvořené s úmyslně velkými a extrémně doširoka oblými znaky (zvlášť bitmapy v malých velikostech) primárně dobře čitelné písmo na obrazovce (Verdanu ve větších stupních velikosti a pro tisku používá jen zoufalec). Nesrovnávejte vyhlazená písma ve 150px – srovnejte si 9–12px bitmapy Verdany a Arialu.
Nová písma ve Vistách jsou zase naopak udělána drobnější, vzdušnější, i s ohledem na aktuální módu (ovšem typograficky jsou čistší a propracovanější než ty staré známé hrůzy). Jinými slovy, srovnáváte extrémní případy, proto ten výrazný rozdíl.
16.3. 2008 — 17:22
na nové fonty z Vist mi nešahejte, jsou sice menší než staré z XP, ale na druhou stranu zase v sobě mají mnohem více znaků (a to podstaně víc) což je super protože se takový font dá použít třeba na zobrazování jmen interpretů a názvů písniček v hudebních přehrávačích (sw), které umožňují nastavení fontu, takže člověk vidí namísto několika čtverečků nebo otazníků název písničky, a to se vyplatí :)
16.3. 2008 — 19:55
[12] VfB: Mně osobně je fuk jestli ty písma obsahují třeba asijské znakové sady, zato se mě docela dotýká, že Consolas neobsahuje ani ty pitomé šipky…
16.3. 2008 — 23:03
Pokud mě paměť neklame, tak tuto situaci by měla řešit CSS vlastnost font-size-adjust. Asi ji ale podporuje jen Firefox.
16.3. 2008 — 23:59
[14] ex CSS guru: Díky za poznámku! Specifikace potvrdila, že paměť tě neklame a co jsem teď zkusil, opravdu to zkousnul jen Firefox. Škoda.
17.3. 2008 — 3:15
na nové Vista fonty mi nešahejte :) třeba takový Consolas, ač obsahuje mnohem méně znaků (což u fixed fontu příliš nevadí, i když ty šipky mi chybí taky), je subjektivně tak o polovinu čitelnější než třeba Courier New a jeho normal a bold varianty jsou mnohem lépe odlišitelné. a to vše při menší velikosti písma. protože většinu pracovního dne koukám do kódu, dovedu to ocenit.
i ostatní fonty jsou mnohem čitelnější. to že jsou jinak velké než jejich starší alternativy beru jako nutnou daň. dřívější fonty z Windows byly každý pes jiná ves. teď už člověk nemusí měnit velikost písma, když se rozhodne změnit font. zpětná kompatibilita za každou cenu se mi příliš nelíbí.
Přidat komentář