Univerzální uživatelské stylopisy
Jednou za 400 let, když se Mars dostane s Venuší do konjunkce, vyznavači vybraných HTML značek (říkají jim „sémantické“) se probudí, aby společně oslavili takzvaný CSS Naked Day. V těchto dnech normální člověk potřebuje obnažené weby vlastnoručně opětovně ostylovat, aby se daly číst.
Ale jsou i další okamžiky, kdy něco na způsob „univerzálních uživatelských stylopisů“ může přijít vhod. Stručné vysvětlení idee:
- Uživatelským stylopisem myslím takový stylopis, který se aplikuje skrze funkci prohlížeče a je sto přepsat definice z ostatních… kaskád.
- Slovíčko universální zase znamená, že stylopis by měl být aplikovatelný na všechny stránky. Čili šlo by o univerzální sadu CSS definic, schopnou udělat z jakékoli stránky stránku vypadající žádoucněji.
A na webu existuje bezpočet dokumentů, které by v zájmu lepší použitelnosti zasloužili pár korekcí. Typickými problémy jsou:
- bezmezná délka řádků – kámen úrazu nejen webů ve svátek hambatých webů, ale zejména dokumentů staršího data (např.), z dob, kdy monitory nebyly dost velké, aby se někdo něčím podobným zabýval. Korekce je jednoduchá.
- špatný kontrast textu – korekcí může být přinucení všech elementů k zobrazování textů takovou barvou a na takovém pozadí, jaké si řeknete. Podobně se nejspíš dají opravit jiné nevhodné vlastnosti textů, jako například nevyhovující velikost či font. Sebelepší text se stává brakem, pokud je vyveden žlutým Comic Sans!
- jiné problémy – můžete mě doplnit
Je pravdou, že jsem se problému dosud nic moc nevěnoval. Pár desítek minut jsem si hrál s uživatelskými styly v Opeře a nemám tušení, jak (ne)snadné je aplikování uživatelských stylů v jiných prohlížečích.
V Opeře jsem narazil na problém, jak přepsat některé vlastností textů
dané pomocí prezentačních atributů značky font
. Ale také je
možné, že jsem stylopisu nepřipomenul, jak je to pro mě
!important
.
A pochopitelně, narazil jsem na stránky, které nevím jak bych korigoval.
Když třeba někdo uzavře celý text do <b>
(např.)…
anebo použije tabulky pro layout a zároveň pro organizaci obsahu. Nemám
v plánu spokojit se složením idee univerzálních stylopisů do šuplíku
„utopické“!
Na závěr to, co jsem chtěl především: zeptat se. Drazí uživatelé! Co všechno víte o tomto problému? Znáte nějaké hodnotné prameny k tématu? Máte nápad?
Komentáře (4)
k formuláři
RSS kanál komentářů
18.5. 2008 — 8:49
Základný prameň asi poznáš – špecifikáciu CSS. Pomôcť by Ti mohli články od Jens-a Meiert-a (napríklad http://meiert.com/en/blog/20070221/print-style-sheets-the-basics-for-no-excuses/ ), ale tuším nič sa priamo nezaoberá užívateľskými štýlmi. Myšlienka je to dobrá, rád sa zapojím.
OT: Dávno som tu nebol, a pozerám, že si sa dosť pohral s týmto blogom, good work.
18.5. 2008 — 14:32
[1] tiso: :) tak jak říkáš, bude to chtít něco specifičtějšího.
21.5. 2008 — 0:41
Já používám jednu pro mě velmi užitečnou úpravu: a { text-decoration: underline }. Nemusím pak jak vůl hledat, kam zas mistr grafik schoval ty odkazy a na co můžu klikat. Vřele doporučuji.
Jo a to !zdůraznění je, myslím, u Opery fakt potřeba.
21.5. 2008 — 1:10
[3] Adam: Jo tak přesně na tohle jsem přesně teď myslel! Holt hostmonster.com je web 1.0 se vším všudy :-).
Přidat komentář