Knižní tipy pro čtenářky i čtenáře
Vánoce jsou přede dveřmi, takřka zdvihají ruku ke zvonku a vy už byste měli mít dárky pro sebe i své bližné, nakoupené, zabalené, skryté a připravené. Že nemáte? Chyba!
…ostatně tlustý balíček knih by pod stromečkem neměl nikdy chybět.
Říká Radek Hulán, a já s ním naprosto souhlasím. Není nad to, když dostanete dárek, který můžete ještě o svátcích darovat někomu jinému, k čemuž jsou knihy jako stvořené. S takovým svetrem je to horší.
O tom, jak obdarovat sám sebe a přitom se překvapit si povíme příště, dnes vám chci doporučit pár kousků krásné literatury, která by vám měla přinést potěšení i poučení zároveň.
Donatien Alphonse Francois Markýz de Sade: 120 dní Sodomy
„Sade je klasika, která by neměla chybět pod žádným Vánočním stromečkem.“ zaslechl jsem nedávno úryvek rozhovoru dvou starých dam v tramvaji. Ano, toto dílo, za které byli pronásledováni nakladatelé ještě padesát let po vydání, zaručeně nejenže patří pod váš Vánonoční strom, do vaší knihovníčky a do čtenářského deníku vašeho synka, ale alepoň přibližná znalost podstaty Sadových knih patří do intelektuální výbavy každého člověka, který se chce na veřenosti bavit o kultuře a nebýt přitom za imbecila.
A právě čas vánoční, čas pohody, čas lenošení na lenošce, čas, kdy děti koukají na Prince Bajaju a rodiče mají chvilku klidu sami pro sebe… je jako stvořený pro dostudování oblastí pozapomenutých. 120 dnů Sodomy není zrovna knížkou, s kterou byste měli studium de Sada začít. Zvláště, jste-li osoba něžné a laskavé povahy, student-začátečník, zarytý křesťan, nebo jiná, zlem netknutá osůbka. Pro všechny z vás je jako stvořená knížečka Justina aneb prokletí ctnosti, v níž de Sade pojí erotické pasáže mnohem větším množstvím epického asexuálního děje. Ba dokonce bych tvrdil, že příběh Justiny a její sestry je spíše hezkým odpočinkovým čtením ke krbu, než vyloženým materiálem ke studiu, což je pro změnu doména Sodomy.
Ať už prahnete po ryzí informaci, a sáhnete tudíž po 120 dnech Sodomy (v Levných knihách za necelou stokorunu!), anebo dáte přednost pohádkově laděné a špetkou Sadovy filozofie okořeněné Justině, zaručuji vám, že nešlápnete vedle. Tam byste nejspíš šlápli, zakoupili byste zdánlivě výhodnou Sadovu Zoloe a její tři sestry, ať už v edici Levných knih, anebo kdekoli jinde.
Radek Hulán: Smysl života aneb zpověď úchyla
Tato kniha bohužel neexistuje, ale podle posledních dostupných informací by se mohla objevit na letošním vánočním trhu. A proč bychom se měli na ni těšit? No přece protože bude dobrá!
Nebylo o ní napsáno mnohé, a prakticky vše, co bylo napsáno, se nedochovalo, neb článek, v němž se o této knize pojednávalo, byl za záhadných okolností smazán. Toto tajuplné nevědomí, obklopující existenci knihy, z ní dělá jednu z největších legend dneška. S tím, že se ještě nestala. Kam se hrabe příběh o Merlinovi a jeho věrném meči Šemíkovi?
Abych nelhal, něco přece jen víme – tento text jsem nalezl na břehu Vltavy na útržku papíru, jenž nestačil zcela shořet…
je to taková „filosofická beletrie“ s názvem Smysl života aneb zpověď úchyla, zatím mám cca 150 stran…
Kniha se jmenuje Smysl života aneb zpověď úchyla a jedná se do značné míry o beletristicky zpracovaný životopis. Snažím se to psát zábavně, aby to bylo čtení pro masy, ale nikoliv „masově-hloupě“. Zatím mám zhruba 350 stran a knižně se snad stihne předvánoční trh.
… praví další zdroj. Tak či tak se máme na co těšit. První dobrou zprávou je, že kniha se blíží dokončení a vydání. Druhá dobrá zpráva je, že to bude dobrá kniha. Pan Hulán umí psát, své pero drží pevně v ruce. Proto já ani zástupy dalších blogerů nebudeme váhat ani chviličku, a jen co se kniha objeví na pultech knihkupectví, vyrazíme si každý pro svůj vlastní výtisk jako psi za liškou.
Nepříjemnou zprávou je, že předvánoční trh každým dnem dosahuje svého vrcholu a pronásleduje mě nedobrý pocit, že do Vánoc se Radek neudělá. Ale my všichni mu budeme držet pěsti.
Komentáře (7)
k formuláři
RSS kanál komentářů
18.12. 2006 — 13:16
Tak Sade je úchylnost nejhrubšího zrna. Že je to umění mě nikdo nepřesvědčí. Vzbudit zhnusení není složité. A to je jediné, co Sade dělá.
Vzbudit úsměv už je těžší. Držím Radkovi palce (a Radek drží pero, jak jsi správně napsal).
18.12. 2006 — 18:21
[1] Ondřej Pohorský: → Ondřeji, vždy jsem tě považoval za osvíceného člověka a házení všech děl autora do jednoho pytle, ani kategorické (a zdánlivě iracionální) odmítání díla mi k tobě moc nesedí…
18.12. 2006 — 21:55
Nevím a ani nechci vědět, jak moc pevně dokáže Hulán své pero v ruce držet, ale knihu si přečtu (pokud to nejsou pouhé flámy). Kupovat si ji však nebudu, raději počkám, až se objeví v naší knihovně…
19.12. 2006 — 22:45
[2] Kahi: – máš pravdu, špatně to vyznělo. Mám na mysli 120 dnů Sodomy. Po přečtení půl stránky z některé z posledních kapitol, jsem na tohoto autora zanevřel a možná iracionálně, byť subjektivně lidsky řečeno, netoužím od něj číst nic dalšího.
Někomu se jistě líbí Texaský masakr motorovu pilou: Počátek a tomu podobné, pro mě je však velmi hrubé násilí a zvrhlosti v tomto a podobných dílech natolik přehlušující ostatní prvky, že ono zrníčko umění bohužel nevidím.
20.12. 2006 — 2:44
[4] Ondřej Pohorský: → Aha, to je něco jiného. Ke vší smůle jsi si nalistoval zrovna konec knihy, kde je pojednáváno posledních 90 dní ve zhuštěné formě a takřka bez jakýchkoli literárních hodnot. Za druhé, úchylárny se postupně od začátku do konce zdrsňují, takže je opravdu škoda, že sis nenalistoval někam doprostřed, kde bys zajisté nebyl (tolik) pohoršen… :-)
20.12. 2006 — 8:45
[5] Kahi: – Věřím, že víš o čem mluvíš. Ale číst to od začátku, když vím, do jak hlubokého bahna se cesta postupně boří, to asi taky nebude to pravé. Sade pro mě tedy dále zůstává tabu. Nicméně, proti gustu žádný … však víme.
29.7. 2008 — 18:47
jen pro pořádek bych dodal: 25ti (slovy dvacetipěti) centimetrové pero (na tomto detailu Mistr dosti bazíruje)
Přidat komentář