Font-face: O nebezpečí z nových možností
Font-face v CSS je nová věc. Ne v tom smyslu, že by implementace byly provedeny nedávno, spíš v tom smyslu, že dosud nejde o možnost pořádně propranou. Vlastně jakoby na ni teprve sahaly první ruce — a tyto nevědí, jak by bylo nejlepší s novou věcí nakládat.
Nové možnosti jsou novým prostorem ke kreativitě. V prvním okamžiku je kreativita různorodá a zběsile dynamická, ale jen některé vývojové větve jsou perspektivní, ať už mluvíme o stromově strukturované vizualizaci myšlenek nebo evoluci druhů. Časem a omezeními je strom formován do méně objemných tvarů. Jen některé myšlenky přežijí. Co se rozumí omezeními? Počínaje mezinárodními úmluvami o tom, jak správně nakládat s atomovým jádrem a konče více nebo méně dogmatickými směrnicemi o práci s webovými technologiemi, rovněž za účelem ohleduplnosti k druhému člověku.
Tito průkopníci vzali rčení „na Webu se nečte“ až příliš doslova
Cítili jsme se omezováni výčtem písem, které bychom na dvou rukách
spočítali: od Arialu, přes Georgii po Verdanu. Pravdou je, že ač
@font-face
umožňuje používat písma zcela libovolná, jde
o možnost spíše teoretickou a v zásadě jsme stále omezeni tou původní
maličkou množinou. Je to dáno tím, že ve skutečnosti jsme nebyli a
nejsme omezováni technickými možnostmi výběru písma, nýbrž technickými
možnostmi vykreslování písma.
Písmo na webové stránce je většinou vykreslováno pomocí technologie operačního systému. A dnes žádný operační systém není schopen vykreslit libovolné písmo tak, aby jeho čitelnost (v běžných velikostech blokového textu) byla dostatečně dobrá. Technologický skok, který toto umožní, bude zřejmě až nárůst rozlišení monitorů – řekněme na dvojnásobek. Nezapomínejme ale na prostor, který je zde už teď – pomocí HTML5 canvasu nebo Flashe se dá písmo vykreslit lépe, než to umí Windows i MacOS.
To znamená: než se technologie monitorů a/nebo schopnosti operačních
systémů (či prohlížečů) vykreslování písma pohnou kupředu,
font-face
bude možností ve té fázi, kdy z ní pramení
problémy. Anebo to můžeme vyřešit ještě jinak, byť ne tak
spolehlivě – napišme a šiřmě směrnici, návod, jak pracovat s písmem
na webu rozumně. Protože: podívejte se úpřimně kolem sebe či do
vlastních zkušeností – máte tu trpělivost čekat, než se člověk
začne chovat rozumně ze svého vlastního popudu?
Komentáře (6)
k formuláři
RSS kanál komentářů
21.11. 2010 — 18:23
Zrovna dnes jsem si s @font-face hrál a přišel jsem na zajímavou věc (a minimálně v Chrome funguje).
Přidal jsem do stylu:
Ačkoli by přidání průhledného stínu nemělo nic změnit – opak je pravdou. Font se najednou renderuje úplně jinak a to mnohem lépe. Nijak jsem nestudoval a nevím, čím je to způsobeno, ale funguje to. Doporučuji vyzkoušet.
21.11. 2010 — 23:01
Celkem jsem se na CSS3 těšil, ale koukám, že ještě počkám, než s ním začnu experimentovat.
22.11. 2010 — 10:06
Rozdíly ve vykreslovaní napříč prohlížečí a ruznými OS jsou nepříjemné, ale to je podle mě jedna z věcí, na které jsme na webu zvyklí :)
Zrovna nedávno jsem se u jednoho webu rozhodoval (fatboy.cz href=„http://fatboy.cz/“ rel=„nofollow“>http://fatboy.cz/), jestli použít obrázky, nějaký sofistikovaný nástroj typu Cufon nebo @font-face, a nakonec i přes ty nevýhody popsané i v tomto článku zvolil právě @font-face. Myslím, že výsledek je celkem dobrý. Resp., na Mac OS/iOS a Linuxu je to velice dobré, na Windows bohužel o něco horší, ale pořád akceptovatelné.
Mimochodem, vřele doporučuji Font Squirrel href=„http://www.fontsquirrel.com/“ rel=„nofollow“>http://www.fontsquirrel.com/.
22.11. 2010 — 14:52
[3] Jakub: Souhlasím, nemám nic proti použití font-face na texty od velikosti kolem 24 px (čili většinou nadpisy) a taky mám výhrady ke způsobu, jakým text vyhladí Windows.
V článku jsem myslel na blokové texty – asi jsem to měl zdůraznit.
24.11. 2010 — 9:28
Myslím, že Fatboy je příklad, kdy je po @font-face vhodné sáhnout.
Použít custom font pro obsahové písmo je pro široce dostupné desktopové weby roce 2010 odvaha. Ale třeba takový Štorm href=„http://kratce.vzhurudolu.cz/post/1448647743/existuji-i-firmy-ktere-vam-jsou-schopne“ rel=„nofollow“>http://kratce.vzhurudolu.cz/post/1448647743/existuji-i-firmy-ktere-vam-jsou-schopne si to může dovolit. :-)
V článku je pravda, jenom doplním, že problémy nejsou jen na straně operačních systémů potažmo prohlížečů, ale že leccos se musí udělat ze strany písmolijen.
Drtivá většina písem není optimalizována pro zobrazování na monitoru v menších velikostech (i když některé písmolijny už začaly nabízet řezy i ve variantě pro web). Nemluvě o licenčních problémech –– písmolijny mají pořád strach, že se jim písma z @font-face budou houfně krást.
Štorm budiž vzorem hodným následování. Ví, kde je ten skutečný problém a na začátku licence píše: „Only we can guarantee 100% functionality, rapidshare can't!“ :-)
24.11. 2010 — 19:17
[5] Martin Michálek:
Mohou s tím písmolijny doopravdy něco udělat? Sahají možnosti hintingu dostatečně daleko? (Na to by bylo asi dobré se poptat někoho, kdo se písmem živí.)Jak tak přemýšlím podruhé, zdá se, že jo :-). (Kromě vykreslování malých velikostí jsou tu i ty problémy, kvůli kterým háže flintu do pole Štorm.)(Díky za komentář.)
Přidat komentář