Kodéři, počítejte s menšími okny
… než je šířka layoutu!
Při kódování grafického návrhu je běžnou praxí neuvažovat o možnosti, že si návštěvník bude stránku prohlížet v okně menší šířky, než je šířka celého layoutu. Za jistých okolností to může vést k problémům s použitelností stránky – s čitelností hlavního obsahu.
Jak problém vypadá v praxi?
Kdy problém s čitelností nastává?
- stránka nemá levý postranní sloupce (tedy obsah je zcela vlevo)
- obsah má charakter textu
- „kontejner“ nemá rámeček nebo vnitřní odsazení (což je zároveň řešením)
Proč si lidé zmenšují okna?
Anebo popravdě, proč si já zmenšuji okna?
- protože mám problém se čtením dlouhých řádků (v layoutech s flexibilní šířkou)
- protože pravé postranní sloupce obsahují rušivé prvky
Je smutnou skutečností, že ovlivňování dojmu uživatele není záležitostí jediného kroku v procesu tvorby webové stránky. Přestože bychom mohli neznatelnější styčné plochy spatřovat ve fázích návrhu a grafického návrhu, v nějaké míře se očividně nacházejí i v dalších fázích, při implementaci zmíněného, při kódování stránky do HTML/CSS. Pokud je kódování vaší prací, doporučuji si tento bod – „zajistit čitelnost v malých oknech“ – přidat do svého závěrečného checklistu.
Selfpromo: Např. tento readability bookmarklet s malými okny počítá. ;)
Komentáře (3)
k formuláři
RSS kanál komentářů
9.3. 2010 — 12:59
Jsi pokročilý uživatel (stejně jako všichni potenciální čtenáři tohoto článku). Normálního člověka zmenšování okna ani nenapadne :-)
9.3. 2010 — 15:59
Je také dobré mít na paměti, že (nejen) na cestách lidé často využívají mobilní technologie – tedy nejen telefony a PDA, ale také netbooky – rozlišení 1024×600 je na web dost tragédie. Zde není nutné počítat ani tak s malou šířkou, jako spíše s malou výškou.
Mé minimalistické rozložení ve Windows sežere (se vším všudy) 130px, takže zbývá nějakých 470px na obsah. To je cca polovina dnes již běžného desktopového rozlišení 1280×1024.
10.3. 2010 — 1:49
[1] Filosof: S tím asi nezbyde, než souhlasit, ale… je to vážně relevantní?
[2] miki: Jak bys „počítal s malou výškou“? (Ne, že by mě nenapadaly možné odpovědi…)
Přidat komentář