Jak správně diskriminovat Internet Explorer
Předem bych chtěl zvýraznit, že hlavním terčem našeho úmyslného handicapování bude Internet Explorer verze 6. Je to prohlížeč, který v současné době je – a také v blízké budoucnosti bude – úspěšným objektem metafory s okem a trnem.
Roli noční můry (v horších případech), otravného spratka (v lepších případech) donedávna hrál mladší bratr, ocejchovaný číslem 5. Ke všeobecnému veselí, jeho existence je věcí minulou a konečně neaktuální. Jeho místo – místo „toho neoblíbeného“ – nyní převzal IE6. Jak dlouho nám tu ještě bude dělat společnost tenhletenc otrava je informací neznámou, ale nikoli neovlivnitelnou. My, webtvůrci máme v rukou jistou moc, jistou zbraň, jíž je handicapace, diskriminace, dvojí metr. V lidské společnosti přístup odsouzeníhodný, ve vodách širého webu přístup průkopnický.
Metoda první: boháč a chuďas
Mojí nejoblíbenější, a proto první metodou je metoda nejradikálnější: odříznutí IE od stylů. Není nic horšího, co byste nevinným uživatelům IE mohli udělat, než upřít jim prezentační vrstvu vašeho dokumentu. Nepřijdou o informace, přijdou o styl.
V zásadě se nejedná o nic hrozného, u mnohých webů si proměny ani nemusíte všimnout. Radikálnost řešení však zabraňuje jeho užití na webech, svých návštěvníků si vážících, na webech, kde diskriminace návštěvníka se vší pravděpodobností jeho pobyt na zmíněné stránce ukončí. To je bohužel naprostá většina webů, naopak dobrou živnou půdou pro aplikaci radikální metody mohou být blogy, zvláště ty, jejichž majitelé jsou ochotni v zájmu budoucnosti obětovat sem tam nějakého toho návštěvníka. Může jim potom být útěchou, že přišli případně jen o návštěvníka používajícího Internet Explorer, tudíž návštěvníka méněcenného.
Selekci (ne)žádoucího návštěvníka provádím na úrovni PHP – postačí velmi prostý skript. Snad by bylo možné obstarat (ne)zobrazení vybraných částí HTML kódu s pomocí podmíněných komentářů, osobně jsem se o toto řešení blíže nezajímal.
Nezapomínejme, že samotná diskriminace uživatele nežádoucího prohlížeče je nám k ničemu. Nám nejde o jeho „utrpení“, to je jen podnětem, který má vést k našemu cíli: k migraci uživatele na pokročilejší prohlížeč. Z globálního hlediska usilujeme o popohnání proměn v rozložení „podílů na trhu browserů“.
To znamená, že součástí každé hendikepace musí být i návrh řešení – výzva k upgradu. Rozhodnutí, který z konkrétních prohlížečů (přichází v úvahu snad jen Firefox, Opera a případně IE7) budete svým diskriminovaným nabízet, je jen na vás.
Metoda druhá: boháč a měšťák
Druhá, ve srovnání s první tolerantnější metoda, má potenciál ke značně frekventovanějšímu užití. Opět zde budeme jednomu (pokročilému prohlížeči) nabízet něco víc, než druhému, ovšem už nikoli v takové razantní rozdílnosti.
Oba obdrží stejný CSS styl. To znamená, že případné
diskriminace budou ukryty právě v něm. Nyní se podívejte do příručky
CSS2 a CSS3 a využívejte všeho, na co jste si doposud nechávali zajít
chuť. Využijte možností moderních selektorů, hoverujte ne-odkazy, stylujte
first-letter, dejte moderním prohlížečům něco navíc.
Bez obav používejte poloprůhledné png obrázky, k popletení
jazyků IEů s oblibou používám konstrukci…
p.good {background: url (good.gif) right top no-repeat;}
p.good[class] {background: url (better.png) right top no-repeat;}
V případě obrázků může být překážkou dvojí práce, první
řádek CSS příkladu pro vlastní usnadnění proto s klidem vynechávejte.
Dejte nechtěným (relativní) minimum. Jen tak, aby nebyli o nic
podstatného ochuzeni. Ostatním dejte maximum. Nalézání vlastního
stylového minima, které bude poskytnuto nechtěným, je
samozřejmostí. Od určité míry diskriminace se vyplatí napsat extra styl a
pomocí PHP
selekce ho poslat jen uživatelům určeným k porážce
migraci.
Metoda třetí: socialismus
To přátelé samo sebou není žádná metoda. Je to stav, ve kterém žijete. Ty, kteří mají potenciál k velkým činům sesazujete na takovou úroveň, na kterou dovedou vystoupit i ti nejtupější. To samé, co ovládá IE6 (trn v oku, na který téměř zapomínáme), dáváte i těm, co se se svými schopnostmi nalézají o dvě třídy výš. Je to hloupé rovnostářství. Prohlížeče si nejsou rovny. Přitom, upgrade je vždy vzdálený jen na klik.
Komentáře (21)
k formuláři
RSS kanál komentářů
13.3. 2007 — 19:05
A kam zařadit tento blog? Shodou okolností jsem tento článek četl na naší super-moderní škole s ještě modernějšími počítači a zapomenutým IE 5.
Člověk se tu pak orientuje jak namletý poštovní holub..
BTW: Dovolím si bez nadsázky říci, že i chudinký konqueror je o dvě třídy výš.
13.3. 2007 — 21:40
Na tomto blogu je blokování stylů dočasně nefunkční, dnes se k tomu snad dostanu :)
14.3. 2007 — 15:51
Zajimave. Pred par mesici se na jinem blogu resilo, jestli skutecne prechod na jiny prohlizec je vzdalen jen 3 kliky a dneska si prectu ze uz je to jen jeden klik. Jak vidim, pokrok nelze zastavit!
Jinak se hlasim mezi hendicapovane uzivatele. Nejsem totiz schopna udelat ani jeden klik. Nestaci, kdyz si misto toho udelam deset drepu?
14.3. 2007 — 20:10
[3] zirafka: – Jsem odborník na použitelnost, ano můžeš mi pokládat takové otázky. Vím, že hendykepovaní nepoužívají myši, ale používají čtecí zařízení. Takže to, že ti nejde klik, je zcela v pořádku. Až si seženeš čtečku (jak mi odborníci slangově říkáme), přihlaš se o další instrukce.
15.3. 2007 — 11:03
Na začátku jsem se lekl že se někdo naváží do mého blogu, kde bylo a ještě je trochu té přidané hodnoty pro vyžší třídu, na konci jsem si oddychl.
Možná by větší spolupráce blogéřů v ignoraci dokopala k “přechodu” více lidí.
OT: Uvažuji o reálném nasazení upozornění že má uživatel zapnutý AdBlock nebo cokoliv podobného :-X.
15.3. 2007 — 13:46
[5] MiSHAK: → Fajn nápad, uděláme asociaci blogerů. Zastřešíme jejich činění nějakým pompéznějším manifestem. Jak si budem říkat? Dobrá by byla zkratka FAIRBUG, teď ještě vymyslet slova, které bude zkratka zkracovat.
15.3. 2007 — 16:25
ano, i já se hlásím k ignoranci, na mém blogu nejde v IE
15.3. 2007 — 16:30
tak hlásím brouka: napsala jsem tam “menší” 7 – < (teď zkouším entitu)
a sežralo to zbytek mého vybroušeného textu :-)
tak ještě k té zkratce
Full Association of Inteligent Rebel Bloggers and United Gamers (nebo ghosts nebo ghouls .. eh, to už je z jiné pohádky)
15.3. 2007 — 18:06
To jsou mi dnes samé záhadné bugreporty. Nevím proč se ti to ukouslo. Asi ten blbej amatérskej WordPress. Nebo pokusoidní jednovečerové Texy. Jeden z těchle dvou šotků tady tropí koniny. Anebo jsou na slunci erupce.
16.3. 2007 — 10:24
Zapomneli jste dodat, ze zakladajicim clenem FAIRBUG jsem ja. A timto mam narok byt alespon mistoprecedou!
http://roj.bloguje.cz/438646-ukonceni-podpory-ie.php
Jinak vase nadseni pro IE7 nejak nesdilim :-)
16.3. 2007 — 10:52
[10] Roj: Ale prosímtě, vždyť tady žádné nadšení z ie7 nenajdeš :). Je to tichá tolerance s jemným pochybovačným mručením.
O místopředsednické křeslo se můžete poprat s Žirafkou. Vítěz bude obdařen povinností nosit na svém rameni můj soudek vína, ať půjdu kamkoli. Do konce života.
16.3. 2007 — 11:31
Nevadi, ze ho vypiju driv, nez se k nemu priblizis? :-)
Ta kepča tady uz funguje, dokonce jsem zjistil, ze jde copypastovat, pokud nepustim mys :-)
16.3. 2007 — 11:35
JO!
JO!
JO!!!!!
Ted jsem objevil tu uzasnou ikonku RSS!!!! parada! Tys pouzil skvelou fintu “3D LEJOUT”!
http://roj.bloguje.cz/298190-3d-lejout.php
jen tak dal! :-)
16.3. 2007 — 16:04
[12] Roj: – jojo, takže to funguje. paráda.
[13] Roj: – kdepak, to je abzolutně pozicovaný odkaz z obrázkem v zobě. ale jezli tomu říkáš 3D leyout, pak to bude 3D leyout. :)
13.5. 2007 — 21:34
[...] Kde že je to dilema? No přece… na stejném místě, na kterém bojuji proti IE6 pomocí jeho diskriminace. I v případě hlasových čteček mám sto chutí vykašlat se na nějaké dobré snahy, aby mé úmysly idiot chápal správně. [...]
18.5. 2007 — 23:14
Mam dva weby, a s obema razantne bojuju proti modremu zlu..,
jeden jsem upravil tak, ze v Mozille ( Firefoxu ), a Opere se zobrazoval tak, jak byl pripravovan, a v MIE5, 6 se zobrazoval naprosto rozhazeny, a neprehledny, no hanba pohledet, ale vysledek byl, ze uzivatele si jen mysleli, ze jsem neschopny, a nedokazu si to trosku ukotvit.., i presto, ze tam bylo skoo na kazde radce, ze stranka je kompatibilni s prohlizeci….. Mno, tak jsem s novou verzi zavedl zase i MIE, resp. WIE, protoze v MIE to jiz nemam kde skusit.
Druhy web, ktery mam jsem dva roky mel nastaven tak, ze v MIE/WIE nabehla jen uvodni stranka, ale dal se nikdo nedostal, pouze za pouziti Mozilly ( Firefoxu ), anebo Opery, Velkym pismem to tam bylo napsano, byl tam i odkaz, ale oproste ne, lide se bez webu radeji obeli, a jeho navstevnost klesla na cca 25 lidi tydne., Nyni po opetovnem zavedeni podpory MIE, resp,. WIE, pac MIE nemam kde odskouset, se navstevnost pomalilinku zvysuje.,
Timto muj boj bohuzel skoncil, protoze to odnasim spise tim, ze lide o stranky nemaji zajem, lenost lidi je proste velka, ale kdyz se mi nekoho povede premluvit k Firefoxu, tak vetsinou mu jsou verni., nebo alespon castecne..,
19.5. 2007 — 1:05
[16] Martin J. – Cetelon: – zajímavé, asi jsi si všiml, že můj přístup je trochu jiný. Jen pro srovnání připomenu, že IEákům nic nezatrhuji, neházím klacky pod nohy. Pouze jim snižuji komfort, abych mohl zvyšovat komfort sobě jako kodérovi plus sobě jako uživateli pokročilého browseru :-).
20.5. 2007 — 1:14
ja vim.., jenze ja us nemam silu bojovat..,
je fakt, ze stale muj webik vypada ve firefoxu nejlepe.., ani nevim cim to je, protoze sme chtel, aby byl pro vsechny uplne stejny, ale neni..,
v ff je proste nejlepsi..,
a poslouchat stale ty kecy, zet o nedokazu nejak uspusobit., — holt, at si kazdy uziva co chce.,
ja kdyz nekomu instaluju pc, tak IE automaticky zablokuju, aby s nim nemohl pracovat., a tim ho v podstate k mozille prinutim, a pozdeji si zvykne, a vetsinou mi i podekuje..,
4.8. 2007 — 21:09
[...] Neopomenutelné je také téma prohlížečů a je zmíněn přístup MOSe (Mozilla/Opera/Safari Enhancement), tedy přístup „každému co jeho jest“, neboli ještě jinak: motivační zvýhodnění technologicky pokročilejších prohlížečů a poskytnutí MSIE nějakého rozumného minima. Jinými slovy, uživatelský prožitek je přímo úměrný vyspělosti prohlížeče. K podobnému přístupu jsem nedávno také dospěl. [...]
18.2. 2008 — 12:53
Odborník na použitelnost bojuje proti většině uživatelů (uživatelé IE). Proti IE7 budete bojovat taky? :-)
18.2. 2008 — 13:05
[20] Jakub Hejda: – na tomto webu v době psaní článku mělo IE6 kolem 30% návštěvníků, většina z nich byly náhodné návštěvy z vyhledávačů. Takže nešlo o boj proti většině. Nevím přesně jestli to zaznělo v článku, ale samozřejmě jsem proti, aby se to praktikovalo na webech, kde na uživatelích IE6 záleží. Tohle je osobní blábolník a pokud někdo odejde znechucen, nezáleží mi na tom. A taky nemám dojem, že by uživatelé IE6 zde měli nějaké významné potíže s použitelností webu…
IE7 mi zatím není trnem v oku, což se může změnit. Ale možná už jen nepíšu CSS tolik jako dřív :-).
Přidat komentář