Nový Firefox 3 může oslovit dyzajnem
Více než vítanou shodou okolností jsem dnes narazil na český článek popisující dyzajnové změny které možná v budoucnu okusíte v novém Firefoxu 3, který prozatím sídlí v matčině lůně. Přesto už v dnešním nočním buildu něco málo vidět lze: bude to kluk, jako buk!
Možná by se hodilo podotknout, že dyzajnové změny, o kterých mluví původně Alex Faaborg (Mozillí UX dyzajnér) ve svém článku The User Interface of Firefox 3: Features, nejsou změny schválené, natož zapracované, jak byste možná mohli mylně pochopit z české interpretace. Jedná se často pouze o dyzajnové koncepty, mock-upy, o kterých neustále probíhají živé diskuse a jejich implementace zřejmě nezačne, dokud diskuse nevyvrcholí a v tom okamžiku možná budou původní koncepty přepracovány k nepoznání od dnešních screenů.
Tak či tak, číst Alexův článek či spíš koukat se na obrázky byla pro mě nejradostnější chvíle dnešního dne. Třeba ty bookmarky. Bookmarky s kategoriemi i s tagy. (Má dnes nějaký browser tagy pro bookmarky?) Ta jednoduchost, přehlednost, záložky chytře připojené k adresnímu řádku (jinou formu spojení bookmarků a adresního řádku jsem vám včera tiše ukazoval ve Flocku…)
Pozoruhodná mi přijde i snaha spolupráce browseru s mikroformáty. Uvidíme, jak to bude fungovat v praxi. (Opět: Nevím jestli tak málo čtu, anebo je skutečností, že se u nás o mikroformátech skoro nepsalo…) Ostatně, přečtěte si originální článek sami, je zajímavý, ba i některé odkazy na diskuse by se mohly líbit…
Do třetice všeho dobrého, adresní řádek má naději na vývoj, a zrovna tenhle bod, musím se přiznat, ve mě probudil tu největší radost, dá se říct dokonce – otcovskou radost z vlastního syna. Ačkoli s dyzajnovým návrhem nového adresního řádku nemám nic společného, přesně tu samou myšlenku jsem dostal a navrhl vývojářům svého oblíbeného prohlížeče někdy před rokem… Jelikož tahle „funkce“ je k vidění i v mé prealfě, řekl bych, že její existence ve finále je značně jistější než u návrhů dosud neimplementovaných.
Čili, už nyní napjatě očekávám nejprvnější betu nového Firefoxu, a jestli dostojí svému kódovému jménu Gran Paradiso, máme se holt na co těšit…
A to jsem chtěl dnes večer něco udělat.
Komentáře (8)
k formuláři
RSS kanál komentářů
24.7. 2007 — 9:09
ty tagy k bookmarkum nejsou vuubec spatnej napad..ale o praktickym vyuziti trosku pochybuju..sam se dycky snazimtrochu tridit apson na kategori a pridat popis..takmesic..pak na to kaslui a sazim to do priblizne pojmenovanyho adresare..kdyz to potrebuju pouziju google a najdu znova:D
24.7. 2007 — 23:09
Nie, mňa určite FF3 – Grand Paradiso určite svojim dizajnom nezaujme. Skarede… mam radsej fajnu temu.
25.7. 2007 — 1:06
[2] XcoRpi: → Ty a já href=„http://kahi.cz/blog/index.php?tag=design“ rel=„nofollow“>http://kahi.cz/blog/index.php?tag=design používáme dyzajn v různých významech.
29.7. 2007 — 21:03
Ty mikroformáty mně štvou také. Nikde jsem se pořádně nedozvěděl, k čemu je to dobré a kde se to dá použít. Nechceš o tom něco napsat?
29.7. 2007 — 21:51
Na to nejsem dost povolaný, osobně s aktivním zájmem čekám až to bude na dosah v praxi (víc), takže jen krátce:
Mikroformáty jsou prakticky vzato standardizované celky sémantických struktur a konkrétně v XHTML se projevují jako určená jména tříd elementů (anebo obsahy
rel
parametrů, …), přičemž tato jména jsou jednak sémantickým popisem obsahu elementu (jak jinak) a za druhé díky tomuto označkování může být obsah strojově zpracováván/využíván s lepším porozuměním kontextu… no, definici si spíš najdi na oficiálních stránkách, já o tom vím jen co jsem zahléd.Z Wordpressu to znáš např. jako XFN href=„http://www.gmpg.org/xfn/“ rel=„nofollow“>http://www.gmpg.org/xfn/ – parametry odkazů, které definují tvůj vztah k odkazované stránce.
Dobrým příkladem k pochopení může být mikroformát hCard href=„http://microformats.org/code/hcard/creator“ rel=„nofollow“>http://microformats.org/code/hcard/creator, spojení obsahu vyjádřeného v tomto formátu s chápající aplikací si asi dokážeš představit…
Nevím přesně jaká je praktická situace kolem mikroformátů a nevím ani na jakých úrovních lze s těmito daty smysluplně pracovat. Přinejmenším je toho zcela jistě schopen browser, a pravděpodobně by se s tím dalo manipulovat i javascriptem, snad by se to dalo představit jako js bookmarklet, který si ze zdrojáku stránky přečte příslušné oblasti a odešle je buď do webové služby anebo do offline aplikace (kterou by asi musel asociovat browser), která umí s daty popsanými pomocí mikroformátů pracovat.
Hele, takové otázky už nepokládej! :-)
29.7. 2007 — 22:17
Spíš by měl někdo napsat článek 10 posledních důvodů proč ještě psát odborné články v češtině…
1.8. 2007 — 10:08
Jinak bych chtěl podotknout, že přehlednější formátování adresního řádku je již nyní k dispozici již pro Firefox 1.5 a rozšíření se jmenuje Locationbar2. Já toto rozšíření používám minimálně čtvrt roku. Zde je odkaz: https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/4014
1.8. 2007 — 12:59
[7] Lostindream: → Vypadá to sympaticky a použitelně. Ještě aby to nacpali do Opery a je to.
Přidat komentář