Liška v hrsti, oheň na střeše

Aneb o tom, proč se mezi uživateli prohlížečů svádějí boje.

Mám takovou teorii, o lidské rase. Věřím, že někde v nás je zakódována povinnost (pud) bojovat za každých okolností. Ať se děje co chce, zvířátko rodu hommo si za každých okolností touží hledat protivníky. Neusiluje o toleranci, klid a smír, ale o boj, šarvátky, hádky… Alespoň dokud nevyroste.

Pud bojovnosti je však neodmyslitelně propojován s pudem soudržnosti. Ono to zvířátko – člověk – vlastně není vůbec samostatné. Potřebuje jak své nepřátele, tak své přátele. Až když splyne se stejně smýšlejícím davem, pouští se do boje. Po proudu se totiž vesluje velmi snadno.

Říká se tomu masové ideologie. Zřídkakdy stojí na racionálních kořenech. Základ se většinou skládá z opravdu zvláštního materiálu – až občas člověku vrtá hlavou jak to, že se nerozpadne. Stačí špetka zdánlivě dobrého úmyslu. Pak něco na dochucení – oblíbené jsou lístky bylinky Rationale pseuduum. Což o to, že je to jen náhražka. Když přivřete oči, chutná dobře. A nazapomeňte co chvíli vařečkou polechtat zmíněné pudy. Především nesmí být zapomínáno na nepřítele! Proto neustále připomínejte, kvůli proti čemu celá ta válka je. Až doznáte, že mrva je hotova, můžete ji podávat dalším hostům. A klidně se jim s vaším novým receptem svěřte ;-).

Původně jsem chtěl psát o tom, proč mezi uživateli různých prohlížečů vznikají války, proč mezi nimi vládne takřka nesnášenlivost. Víte, jaký je nejkomentovanější článek na tomto blogu? Není to diskuze pod žádným softwarem, který jsem daroval lidu, není to polemika nad hlubokými myšlekami, ba i k umění je to na míle vzdáleno. Ten článek je o prohlížeči. O blbém prohlížeči internetových stránek. Pár obrázků a vět o novém „überbrowseru“ Mozilla Firefox 2. Nic extra. Přesto, jak se zdá, účinnější než bezhlavé kopání může být dobře mířené šlápnutí na kuří oko masy. Masy uživatelů jednoho prohlížeče. Zdá se vám to zvláštní? Nepochopitelné? Proč? To jsou přece pudy, podstata lidství.


Komentáře (11)

k formuláři

RSS kanál komentářů

    • Komentář číslo: 1
    • *
    • Jméno: Huggi
    • Odesláno:
      6.12. 2006 — 15:39

    hadky na tohle tema sou vsude..ale pokud to jeste nedo nenapadne podpori (jako tady) tak to teprve stoji za to ;)

    • Komentář číslo: 2
    • *
    • Jméno: dgx
    • Odesláno:
      6.12. 2006 — 17:20

    Přesně tak, Firefox je na houby. Opera rulez!!!

    • Komentář číslo: 3
    • *
    • Jméno: Kahi
    • Odesláno:
      6.12. 2006 — 17:27

    [1] Huggi: Huggi → případnou diskuzi pod tímto článkem budu striktně moderovat a udržovat ji ve vědecké rovině.

    [2] dgx: dgx → souhlasím.

    • Komentář číslo: 4
    • *
    • Jméno: myf
    • Odesláno:
      6.12. 2006 — 21:50

    Nabízí se otázka, které konkrétní pudy vedly Tebe k sepsání obou článků a které konkrétní hormony ti brousí ostrovtip formulující tolik tak přesně mířených formulací?
    Je jasné, který prohlížeč používáš a který máš rád, ale také je znát, o kterém prohlížeči toho mnoho nevíš a který rád nemáš, kterýžto pocit ti, jak sám naznačuješ, přináší příjemný pocit výjimečnosti oproti hloupé bludům podléhající mase.
    Raději, prosím, piš články o tom, jak pohodlně používáš svůj oblíbený prohlížeč, nebo jak myslíš že ho nejlépe začít používat, nebo jak jej udělat ještě lepším a nedostižnějším (…) než o tom, jak špatně se ti používá (a jak zoufale moc neznáš) ten neoblíbený. Myslím, že jenom tak vznikne nějaká “hodnota”. Těším se : )

    • Komentář číslo: 5
    • *
    • Jméno: Kahi
    • Odesláno:
      6.12. 2006 — 22:15

    [4] myf: myf → potěšilo by mě, kdyby jsi proložil svůj komentář pár citacemi, abych věděl, na které konkrétní věty reaguješ. ano, článek samozřejmě je rýpavý, ano, vybral si jeden prohlížeč, do kterého jsem se pár krát trefil. ale jedná se o účel. zajímalo mě, jestli se některý uživatel ohnivé lišky dokáže odprostit od mateřské lásky, kterou cítí ke svému prohlížeči a napsat rozumný komentář. tedy komentář reagující na obsah a myšlenky článku. nikoli sdělení svých pocitů. počkám.

    pravidelní čtenáři tohoto blogu myslím vědí, že není snadné z mých textů vyčíst, co si myslím, co vím, kdy si hraju, kdy lžu a kdy ne. třeba tobě se to nepovedlo.

    • Komentář číslo: 6
    • *
    • Jméno: myf
    • Odesláno:
      7.12. 2006 — 0:22

    Taky si myslím, že se mi to nepovedlo (ale nevím, jak to můžeš ty vědět, když nejsi já), takže pro jednoduchost předstírejme, že oba to, co píšeme, myslíme vážně. (A pravidelným čtenářům přeji hodně štěstí při hádání, jak jsme to tedy mysleli doopravdy).

    Nejdříve velice podrazácká otázka: co je tedy ten „obsah a myšlenka“ toho prvního článku? Na mě to působí tak, že obsah je zjednodušeně řečeno „opera rulezz (opera všechno má) z čehož logicky plyne že firefox sux“. Nebo jsem něco v tom článku, sestaveném z jednoho (afaik mylného, vysvětlím) tvrzení, několika obrázků a pár smajlíků, přehlédl? Myslím že takové sdělení dost dobře nemůže podnítit „smysluplnou“ diskusi.

    Ad citace:

    • samozřejmě prohlásit v takovém kontextu cokoli za „blbé“ je průhledná (i pro mě:) provokace.
    • (z prvního článku toho moc k citování vskutku není), ale: „Protože to co Firefox přinese zítra, my (uživatelé Opery) jsme používali již včera (…)“

    Podle mě do značné míry mylný předpoklad. (Nechtěl jsem se zařadit po bok stádních komentátorů a tak jsem si to nechal pro sebe) Z toho, co píšeš, usuzuji, že vycházíš jenom ze zkušenosti s „promem“ FF2.0. Za sebe musím podotknout, že mnohé z oněch velmi bujaře anoncovaných nově nativně zabudovaných funkcí byly přístupné firefoxu už velmi dlouhou dobu (kupříkladu session saver extension je velice stará záležitost; skiny moc neznám, na rss používám bloglines)(btw, umí Opera subcribovat do web-based čteček nebo jiné nainstalované aplikace?). Nemohu ovšem prohlásit, že to „firefox to měl dříve než opera“ z toho prostého důvodu, že Operu tolik nesleduji a nevím, jak dlouho ty které funkce jsou v tom kterém prohlížeči. Ale v tom jsme na tom oba evidentně dost nastejno (zde si domyslete smajlík). (hoj Davide, už zase někomu strkám do pusy něco, co neřekl, viď?)

    Jak je patrné, jsem přívržencem firefoxu. Na Operu bych ale, přiznávám, přešel bez romýšlení a okamžitě ve chvíli, kdy by mi dokázala poskytnout vše, na čem jsem závislý ve firefoxu (vývojářské nástroje, hračičky typu stylish a greasemonkey, poněkud úchylné nastavení vzhledu a chování aj.), a zachovala si stávající přednosti (rychlost). Doufám ale, že je tento komentář dostatečně oproštěný od sympatizujícího vztahu (úplně oproštění myslím ani není pro člověka možné, pokud se nemá cíleně přetvařovat, v čemž jsem setsakra špatnej) a je alespoň mikrskopicky „rozumný“.

    Musím se přiznat ještě k jednomu hříchu: kdysi jsem napsal podobně štvavý článek o Opeře (ke které jak patrno nechovám nikterak silné sympatie, co taky od stádního tupce čekat). Článek je zde; k mojí smůle se týká verze 8.5; předpokládám, že současná verze už bude vychytanější. Nicméně, ač ten článek má v podtextu taky podprahové sdělení, „který že browser to tedy ‚rocks‘ a který nikoli“, tak i přesto pořád poukazuje na konkrétní fakty (doufal jsem že se třeba najde dobrá duše, která mi podá pomocnou ruku), a obsahuje alespoň nějaké informace, na které by se dalo nějak smysluplně reagovat. Dokonce jsem se aktivně zapojil na odstranění jednoho skoro-bugu Opery (ne, myslím že doopravdy doteď odstraněný není). Jo, taky si jenom honím péro, ale chci jenom říct, že ho mám určitě větší než ty. (ano milí čtenáři, toto byla nadsázka, pokračujte v analýze)

    • Komentář číslo: 7
    • *
    • Jméno: haask
    • Odesláno:
      7.12. 2006 — 1:14

    No ony jsou ty diskuse podnětné. Já bych také nejraději používal jen jeden prohlížeč, bohužel to není možné. A tak musím používat operu i firefox (díky IE Tabu už nikoliv IE), byť stále ještě nostalgicky vzpomínám na mozillu, stále si nemohouce zvyknout, že musím hledat v jiném okénku, než kam píši adresu.

    • Komentář číslo: 8
    • *
    • Jméno: Kahi
    • Odesláno:
      7.12. 2006 — 1:35

    [6] myf: myf → to že jsi článek nepochopil (tak jak jsem ho zamýšlel) lze poznat už z toho, jak a na co reaguješ. Pro vysvětlení: ten starý článek href=„http://­kahi.cz/blog/fi­refox-2-beta-2-opera-je-nasim-nedostiznym-vzorem“ rel=„nofollow“>http:/­/kahi.cz/blog/fi­refox-2-beta-2-opera-je-nasim-nedostiznym-vzorem je prosté rýpnutí. Stáhl jsem si FF2 betu2 a prakticky všechna vylepšení, která jsem zaregistroval ve FF tehdá poprvé, už v Opeře implementovány byly. Neboli ten článek si rýpnul do nového FF. Pozn.: Kdo chce reagovat na starý článek, ať to udělá pod ním.

    Tento článek není o prohlížeči, není to jen plytké rýpnutí. Je to zamyšlení ne nad prohlížeči, ale nad tou atmosférou, která se nad nimi vznáší. Napsal jsem svou terii, teorii toho psychologa unvnitř mne, zkusil jsem to vše objasnit. V tomto článku jsem si mimochodem také pár krát rýpnul – ať úmyslně – obrázek, anebo nechtěně – použitím fráze „o blbém prohlížeči“. Dokonce mám nyní pocit, že začlenění té pokusné ironie do tohoto článku byla chyba.

    Abych to zopakoval. Tento článek není o prohlížečích. Je o psychologii. Myslete na to při psaní příspěvků. (Proto myfe nebudu rozvíjet diskuzi o tom co Opera má nebo nemá.)

    • Komentář číslo: 9
    • *
    • Jméno: Petr
    • Odesláno:
      7.5. 2007 — 16:14

    Ahoj, článek je zajímavý, ale komentáře se mi číst nechce. Ten prohlížeč byl jen konkrétní příklad pro vyjádření myšlenky, může se to týkat třeba OS, nebo značky auta, značky oblečení, hudebního stylu apod. lidi se můžou přít, obhajovat a útočit ne pro to, aby nalezli pravdu, ale aby se přeli, obhajovali a útočili. Záměrně říkám “můžou”, ne všichni jsou takoví, jak píšeš. Když něco takového píšeš, musíš si uvědomovat malichernost takových sporů. Nebuď skeptik a pročti si http://www.prameny.net :-) Měj se

  1. […] loni v prosinci jsem napsal moc pěkný článek na toto téma a i o něco dříve jsem napsal jiný článek, opět moc pěkný, který se na […]

    • Komentář číslo: 11
    • *
    • Jméno: Anonymous
    • Odesláno:
      28.10. 2010 — 12:25

    test

Přidat komentář

Nápověda ke psaní komentářů

Zde formátuje Texy!

  • *zvýraznění*
  • **silné zvýraznění**
  • > citace
  • "odkaz":http://kam
  • [4] reakce na komentář
  • zdrojové kódy a více

komentáře

úplně nahoru