Novinkové systémy freeware herních webů

Před nedávnem server Plnéhry zdokonalil svůj systém novinek, a tak mě napadlo, co takhle porovnat jej s konkurenčními systémy. Srovnání provedu jen po stránce technické/web­designerské, přestože je mi jasné, že toto provedení novinek nijak zvlášť neovlivňuje návštěvnost nebo celkovou oblíbenost webu. A tedy můžu s klidným svědomím říct, že výsledek tohoto testu je nepodstatný, nedůležitý, a celé toto srovnávání je jen mou malou malichernou hrou.

Vedle sebe budou stát novinky serverů: Plnéhry.cz, Freehry.cz a Freegame.cz.

Pokud si dobře vzpomínám , PH i FH provozují novinky/aktuality od pradávna, jen Freegame se k nim připojil až před pár týdny… A jelikož kolem FG se motám už nějakej ten pátek, a mám k němu ?blízký vztah? a navíc jsem tak trošku vznik jeho novinek doprovázel, dalo by se říct, že jsem právě odhalil další motiv vzniku tohoto článku, a to mou dlouhodobou osobní zainteresovanost, neboli zájem o něco, a to o freeware herní weby.

Plnéhry.cz

Nové upořádání novinek na PH vyhlíží takto: Ikonka symbolizující typ zprávy:…, titulek, datum a čas a lokace (z domova/ze světa).

Ikonka typu zprávy je zajímavý nápad, není mi ale zcela jasný smysl rozdělování zpráv na pozitivní/nega­tivní. Celkově, smysl ikonku bude zřejmě v tom, pomoci čtenáři uvědomit si v rychlosti obsah novinky, zatřídit ji v mozku do správného šuplíku, atp. Nic jiného za tím nevidím. Ostatní informace myslím nevyžadují komentář, protože je vidíte na obrázku :).

Na hlavní stránce PH tedy vidíme šest novinek, plus odkaz na další. Po rozkliknutí novinky se nám zobrazí všechny jí náležící informace, včetně trvalého odkazu na konkrétní novinku, nebo na diskuzi, která je ovšem společná pro všechny novinky, což mi přijde docela nepraktické a nepřehledné.

Freehry.cz

Novinky Freeher působí oproti konkurentům velmi střídmě. Na hlavní stránce jich vidíme sedm, v tomto uspořádání: datum, titulek, odkaz na podrobnosti.

Otázka je, jestli je informace o čase vydání novinky podstatná, nebo ne. Na jednu stranu, můžeme lépe sledovat čerstvost novinky, na druhou stranu, důležitější než čas je přece obsah…

Extra odkaz na podrobnosti se mi zdá zhola zbytečný ? stejně tak mohl posloužit samotný titulek. Po rozkliknutí novinky se nám ukáže kromě textu také autor novinky a zdroj informací, odkud se čerpalo. Chybí diskuze ? a tedy možnost vyjádřit se k novince, chybí i trvalý odkaz.

Freegame.cz

Ačkoli Freegame se k již zavedeným novinkářům přidal jako poslední, v lecčem pro ně může být vzorem. Na hlavní stránce zobrazuje deset novinek, z nich cca půlka je skryta, a je nutno hýbnout posuvníkem, abyste je odhalili. Mně osobně posuvník vůbec nepřekáží, snad jen by se dalo polemizovat, jestli použití iframu není prohřeškem z hlediska webdeveloperského.

Novinka na úvodní straně se skládá s data, lokace, jména autora a titulku. Líbí se mi formátování datumu, líbí se mi, že dnešní datum je nahrazen slovem ?Dnes!?, což myslím pomáhá v orientaci v čase nejen mě, ale i všem ostatním lidem, kteří dnešní datum nestíhají sledovat :). Lokace původu novinky je zobrazena formou ubrázku – symbolu (česká vlajka = z domova / silueta kontinentů = ze světa), což schvaluji, a velmi se mi to zamlouvá. Právě tady totiž vidím ideální místo k použití symbolu místo textu.

Obecné poznámky, doplnění, závěr a tak podobně

Otevření novinky na Freegame nás hodí na stránku, na které máme deset posledních novinek, a kotvou (lokální odkaz se tomu se tuším říká) jsme posunuti k novince, na kterou jsme klikli (hezké slovo, že?). Což je de facto stejný systém, na jakém fungují novinkové systémy u všech (u obou) ostatních webů. Máme možnost kliknout na trvalý odkaz i na diskuzi (která je pro každou novinku extra).

Když se na to takhle dívám, zdá se mi, že Freegame toho nabízí spolu s Plnými hrami nejvíc, a můžeme je oba považovat za vítěze našeho testu :).

Ještě bych se měl zmínit o možnosti vyhledávání mezi novinkami. Všechny tři servery nabízejí vyhledávání v recenzí a článcích. Freegame a Freehry, které mají kromě primitivního ?write&click? vyhledávání i vyhledávání pokročilé, kde se dá nastavit velké množství prarůzných požadavků, bohužel nedokáží prohledávat novinky. Jen PH, se svým jednoduchým a bojácně působícím textovým políčkem na hlavní stránce vyhledávají i v novinkách. Což ale na první pohled nevíte.

Ještě jednou bych připoměl, že výsledek testu považuju za téměř irelevantní, z hlediska celého webu a taky doufám, že na tomto webdesignerském rozboru nebyl příliš vidět můj vztah k Freegamu, protože… by tím článek možná ztratil na hodnotě :).


Komentáře (4)

k formuláři

RSS kanál komentářů

  • Komentář číslo: 1
  • *
  • Jméno: Radek Tomášek
  • Odesláno:
   6.11. 2005 — 21:32

  Moc peknej clanek uz se tesim na dalsi. :o)

  • Komentář číslo: 2
  • *
  • Jméno: Kahi
  • Odesláno:
   6.11. 2005 — 21:35

  Panenko Marie, já už mám svého čtenáře! To abych se příště snažil :-D.

  • Komentář číslo: 3
  • *
  • Jméno: anonym 213.29.8.66 :-)
  • Odesláno:
   17.12. 2005 — 23:28

  ses debil… clanek o hovne, jako vsechny tvoje. Porad vystupujes jako „nekdo z freegame“, pritom si tam clanek nemel uz tak pul roku. Jenom hledas problemy a rypes, curaku. Nechtel sem bejt sprostej, ale sorry – uz me fakt seres. Pico zasrana! Navic ti to tu urcite nikdo necte, takze me nemusis ani cenzurovat :P

  • Komentář číslo: 4
  • *
  • Jméno: Kahi
  • Odesláno:
   18.12. 2005 — 1:00

  děkuji za podnětný komentář. tvá slova jsou sice prázdná, neb za nimi nestojí argumenty, ale to ještě není důvod je mazat – nechám je tu pro budoucí návštěvníky. mimochodem: ty jsi tak trochu primitiv, viď?

Přidat komentář

Nápověda ke psaní komentářů

Zde formátuje Texy!

 • *zvýraznění*
 • **silné zvýraznění**
 • > citace
 • "odkaz":http://kam
 • [4] reakce na komentář
 • zdrojové kódy a více

komentáře

úplně nahoru