Na rozehřátí pár nových pluginů pro WordPress

Prvně, když už jsou ty Velikonoce, si pusťte Really good crucifixion, video poskytující požitek srovnatelný s následujícím PHP kódem. Naopak pro uvolnění doporučujeme použít volně šiřitelnou hru z českých luhů a hájů, skvělou Crucifiction inspirovanou dílem hada.


Než se pustím do trochu většího programování, kde na kvalitě sejde více než jindy, dokončím Uploader verze 2.

Než budu pokračovat v dokončování Uploaderu druhé (a na dlouhou dobu poslední) verze, rozhodl jsem se střihnout si pár pluginů pro WordPress, které už chvíli v hlavě nosím.

Tady jsou:

 • Kahi's Replace the Upload Frame

  3,5 KB kvalitního objektového PHP kódu. Ve WP 2.3 a starších nahrazuje správce obrázků při psaní článků libovolnou jinou stránkou, http adresa upravitelná přes administraci.

 • Kahi's Comments' References

  8,5 KB KOK. Vlastně nahrazuje [4] za <a href="#4">[4] Karel</a>. Regulární výraz i náhražka jsou upravitelné přes administraci.

 • Kahi's Clean Archives

  15 KB KOK. Umí generovat něco jako můj archiv, kešovat výsledek do souboru, upravovat HTML skrze adminstraci.

Není se čím chlubit. To, že splácání těchto pár banalit mi zabralo asi deset dní, svědčí o hrůzné neefektivitě mé práce. Je-li programováním i tupé zírání do kódu, mazání celých řádků, aby za chvíli bylo na jejich místo dopsáno naprosto to samé, přemýšlení nad problémy typu „jak co nejlépe napsat funkci, která udělá s támhletím tamto“ a dumání završit vítězoslavným zvoláním „Hurá, dyť na tohle je už vlastně trim!“ anebo browsení dokumentací WordPressu, pak jen programování posledního pluginu zabralo desítky hodin. Zasloužil bych zbičovat a dva týdny bez donation.

A popravdě, s těmi kilobajty to tak horké nebude. Své procento si ukousnou hojné komentáře, často je součástí kódu dokumentace… a v neposlední řadě dost kódu mají pluginy společného. Což bylo jedním z cílů, postupným pilováním vypracovat něco, co by se dalo nazvat šablonou pro WP pluginy. Pokud o programátorech jádra WordPressu platí, že jsou tak trochu slabší programátoři, o programátorech většiny pluginů to pak platí tak čtyřnásob. A pokud se nerozhodnete jít za vzor vy, pravděpodobně se už nikdo jiný nenajde.

Zatímco na pluginech jsem si chtěl tak trochu potrénovat řešení mikroproblémů, tedy psaní srozumitelného a nepříliš specifického kódu, na Uploaderu 2.0 bude hlavním úkolem dobře navrhnout makrostrukturu. Tam půjde o uspořádání tříd, uspořádání souborů, oddělení prezenční vrstvy, snadnou rozšiřitelnost, nádech modulovosti a všechny takovéty globálnější otázky. Uploader 1 se přízni uživatelů těší už bezmála dva roky a přinejmenším stejnou životnost bych přál jeho následovníkovi.

No a po tomhle dvoukolovém rozehřátí bych chtěl napsat něco jiného. Takový je můj plán. A jediné, co mi ho může zkřížit, je člověk dobrovolně se hlásící ke mně do otroctví. Než se začnete v komentářích chlubit svými přednostmi, zchladněte: podmínkou je schopnost psát PHP5 kód, který se mi bude líbit.


Komentáře (1)

RSS kanál komentářů

  • Komentář číslo: 1
  • *
  • Jméno: Huggi
  • Odesláno:
   26.3. 2008 — 12:52

  aa konecne bude uploader 2..doufam..:o)

  to reseni archivu vypada dobre..konecne neco logickyho..

Přidat komentář

Nápověda ke psaní komentářů

Zde formátuje Texy!

 • *zvýraznění*
 • **silné zvýraznění**
 • > citace
 • "odkaz":http://kam
 • [4] reakce na komentář
 • zdrojové kódy a více

úplně nahoru