Krok ke generaci bez plotů

Tuhle jsem kdesi četl výčitky mířené na „minulý režim“. Prý: zničili život celé generaci lidí! Bohužel, obávám se, tak snadno jsme z toho nevyklouzli. Mé neblahé tušení – a tuším, že se jedná o více než jen tušení – mi napovídá, že zdaleka nebyla zasažena jen jedna generace – bylo jich zasaženo mnoho a mnoho, počínaje tou, jež žezlo již stihla předat, konče… neznámo kterou. V tom tkví kámen úrazu českého národa: Jeho rekonvalescence bude trvat neznámo dlouhou dobu. Velmi hluboko do lidské psychiky se zakořenily zvyky, přístupy… říkejme tomu společenské standardy, bez nichž by se žilo lépe, snáze a v důsledku šťastněji.

Tato věčná stopa komunismu je vlastně patrná již na první pohled. Tvoří totiž rozhodně ne nepatrnou součást takzvaného národního charakteru.

Ve frázi „národní charakter“ (ostatně i v „charakteru“ jako takovému) se ukrývají složky: dílčí body, které ve své součinnosti znamenají charakter. Upozornit teď alespoň na některý z bodů považuji za příhodnou pomoc k porozumění.

Napadlo mě to, jedouc krajinou severního Rakouska. Nádherná krajina, kilometry a kilometry vinic, vinic mladších, starších i na mou věru starých. Cosi zvláštního však na nich bylo znát od prvního pohledu. Cosi nezvyklého.

Chyběly jim ploty.


Komentáře

RSS kanál komentářů

Zatím bez komentáře.

Přidat komentář

Nápověda ke psaní komentářů

Zde formátuje Texy!

  • *zvýraznění*
  • **silné zvýraznění**
  • > citace
  • "odkaz":http://kam
  • [4] reakce na komentář
  • zdrojové kódy a více

úplně nahoru