Vždycky jsem se o tiskárny zajímal

Napsáno 25. listopadu 2005.

Myslel jsem, že si zmínku o zajímavém článku o tiskárnách odbydu v recent links (to jsou ty odkazy napravo), ale stalo se to, že jsem začal vzpomínat. A vyústilo to v tento článek. Snad to tak mohu nazvat.

Období fascinace Packardem

Vždycky jsem se o tiskárny zajímal. Hlavně inkoustové. Započalo to někdy v době, kdy HP (Hewlett Packard) přicházel s řadou 9XX. Parádní řada. Dokázal jsem podle barvy předního krytu poznat, jestli se jedná o DeskJet 930, 950 nebo 970. Pak přišla 990 s Bluetoothem. Úžasná tiskárna. Poprvý jsem ji viděl na obrázku v katalogu Comfor, když jsem jel zpátky dom z tehdejšího Invexu. Tyhle Packardy mě zkrátka fascinovaly. Pak přišly HP 920 a 951, ale ty už mě tolik nebraly. Klasika je klasika.

Období fandění Canonu

O pár let později otec kupoval do práce další tiskárnu. A já jsem ji měl vybrat. HP 930, která v té době ve firmě šťastně a bezproblémově sloužila se mi líbila, zcela nic jsem protí ní neměl, ale já začal agitovat pro Canon. Argumentoval jsem nižšími provozními náklady, oddělenými nádržkami na inkoust i relativně dobrými výsledky v testech. A tak se koupil Canon S400 – zakladatel nové řady S. S400 sice vycházel z typu o dost staršího (BJC 3000), ale tento fakt jsem ignoroval.

Jedním slovem propadák. S400, nebo spíš celý Canon se stal pro mého otce synonymem děsu a hrůzy a byl jsem četněkrát neprávem obviněn, že doporučuju to, co chci sám otestovat. Což sice byla pravda, ale parametrově a podle testů vypadala opravdu dobře, a tedy nebyl důvod o ní před praktickém vyzkoušení pochybovat! A tak jsme koupili tiskárnu, co se (s trochou nadsázky) startuje půl hodiny, a po celou dobu vydává děsivý hluk, tiskárnu, které musíte ručně nastavit kvalitu tisku DTP, pokud nechcete vidět jen koncept konceptu. Tiskárnu, co se setkala jen s posměchem, pohrdáním a politováváním jejího majitele.

Tímto aktem se Hewlett Packard DeskJet 930C stal v otcových očích obdivovaným a záviděným, a Canon, ten pořád smutně tisknul první tiskovou úlohu…

Období téměř pragmatické

Teď bych se radši vrátil zpět do kolejí reality, neboť na předchozích řádcích jsem uzdu fantazie povolil na nejvyšší možnou míru, kdy jsem jen-tak-tak nesklouznul ke lžím a mystifikacím. Pravda je taková, že Canon S400 nebyla ve firmě oblíbená. Lépe řečeno – není :).

Domů jsem si o dalších pár let později vybral tehdejší Canoní špičku (mezi ne-foto-tiskárnami), Canon S750. Poslední a nejvýkonnější z řady S se už nedá srovnávat se stařenou čtyřstovkou, přestože shodná řada (S) napovídá existenci podobností. Rychlost S750-ky je výborná a kvalita konečně srovnatelná s HP řady 9×x. No i ona má své mouchy. Především má dlouhý start. HP 9×x startovaly stejně rychle, jako startují dnešní DeskJety, to znamená neslyšně a během tří vteřin. Zato můj Canon S750 startuje podobně jako zombie S400 nebo moje bývalka BJC 250. To znamená relativně hlučně, a relativně dlouho. A vypínání jakbysmet. Nicméně, dá se s tím žít, neb můj Canon je pořád fit. Zajímalo by mě, jak si v tomto ohledu (vypínání, zapínání, hlučnost) stojí dnešní Canony (Pixmy).

Další detail, který stojí za zmínku, jsou inkousty. Pravda je taková, že na výtiscích z S750 není možné zvýrazňovat zvýrazňovačem (neboli značkovačem), poněvač dojde nejen k rozmazání inkoustu, ale taky k zaprasení špičky zvýrazňovače. To je smutné. Proto jsem kdysi sympatizoval s Epsonem C80, který tiskne prý voděodolnými inkousty. Ten by mi to jistě nedělal.

Období údivu

Jinak všimli jste si, jak jsou nové tiskárny extrémně levné? Za tři tisíce se dá koupit to, co před pár lety stálo deset. Kdybych si dnes kupoval tiskárnu, byla by to nějaká jednoduchá. Bez displaye, bez čtečky na karty, bez skeneru a kopírky a faxu a telefonu a s minimem tlačítek. Známým jsem nedávno vybral jednoho z nejlevnějších Packardů (1500 korun bez daně) a nestačil jsem koukat. Za tu cenu – paráda.

Doufám, že mě brzy někdo z okolí požádá, ať mu vyberu tiskárnu. Potřebuju si osahat nové Pixmy, a zjistit, jak si stojí v disciplínách, o kterých srovnávací testy mlčí. Takže: nechcete někdo pomoct s výběrem? :)


Komentáře

RSS kanál komentářů

Zatím bez komentáře.

Přidat komentář

Nápověda ke psaní komentářů

Zde formátuje Texy!

  • *zvýraznění*
  • **silné zvýraznění**
  • > citace
  • "odkaz":http://kam
  • [4] reakce na komentář
  • zdrojové kódy a více

úplně nahoru