Týden

Trápím občas svoji hlavu touto myšlekou. Rok se dělí na 12 měsíců a nějakých 51 týdnů. Každý týden na 7 dnů. Ve skutečnosti se nedělí rok na menší části ale veškerý čas na dny, proto bohužel každý rok nezačíná pondělkem, i když by to bylo příjemné. Podobně dělení roku na měsíce a týdny je jakási dvojaká fragmentace, proto každý měsíc nezačíná pondělím a co hůř, neskládá se z konkrétního počtu týdnů, i když by to bylo příjemné.

Tady je myslím jednoduše vidět, že naše dělení času je neuspořádané a je mrzuté, že jsme si takovémuto „řádu“ přivykli a nechali ho zakořenit do procesů společnosti. Takže tím se vzdalujeme od představy, že by se v brzké době dělení času reorganizovalo.

Tolik k nepořádnému řádu.


V druhé řadě se trápím délkou a dělením týdne. Myslím, že rozdělení na pět pracovních a dva nepracovní dny není ideální. Anebo jak vidíte, přinejmenším já mám potíž se na takový režim adaptovat. Také si nemyslím, že naše společnost je tam, kde před sto lety, aby člověk standardně pracoval 8 hodin denně 5 dní za sebou, to jsem vždy považoval za jakési dočasné nouzové nastavení. Abychom se dostali z krize, abychom nastarovali stát po válce, nebo nevím proč… v dnešní době tento režim pro mě není pochopitelný.

Samozřemě chápu, že pokud je za světový standard brán růst (ekonomiky, konkurence-schopnosti, etc.), zkracování pracovní doby jde na druhou stranu od cíle. Tady se světem trochu rozcházím, růst HDP není mým cílem, tím je spíš můj osobní růst, nebo růst mého požitku ze života a za tímto cílem bych rád optimalizoval dělení času.

Ještě jsem neřekl, jak to souvisí. Jak způsob počítání času ovlivňuje jakým způsobem žijeme. To je to, co se mi stále vrací na mysl. Jaké by to bylo, kdyby týden měl 4 dny. Nebo 10.

Jestli bych se třeba necítil lépe, jestli by mi to žití nešlo líp od ruky.


Komentáře

RSS kanál komentářů

Zatím bez komentáře.

Přidat komentář

Nápověda ke psaní komentářů

Zde formátuje Texy!

  • *zvýraznění*
  • **silné zvýraznění**
  • > citace
  • "odkaz":http://kam
  • [4] reakce na komentář
  • zdrojové kódy a více

úplně nahoru